Oktoobris esitles kirjandusteadlane ja germanist Eve Pormeister oma esimest eestikeelset raamatut "Näen, kuulan, tunnetan" (EKSA, 2021). Vestlesime Tammsaare Muuseumis toimunud esitlusel Evega elust, kirjandusest ja kirjutamisest, aga ka kirjanduse kuulamisest.
Eve Pormeistri raamat koondab endasse nii eesti- kui ka saksakeelsete autorite raamatutest tõukuvaid kirjanduslikke arutlusi, aga ka vestlusi kirjanikega. Lõviosa esseedest on kirjutatud ja ilmunud aastatel 2016 kuni 2020.
Raamatu tagakaanel ütlen nii:
„Kirjandusteadlase ja kultuuri vahendaja Eve Pormeistri esimene eestikeelne raamat on suurepärane näide elavast ja elulisest kirjanduskäsitlusest, sellest, miks ja kuidas on kirjandus inimeseks olemise mõtestamisel hädavajalik: kirjandusteosed on kui intelligentsed vestluspartnerid, mõtte- ja elukaaslased, kellega eksistentsiaalseid küsimusi lahata või kellele olulisel hetkel toetuda. Eve Pormeistri käsitlused kirjandusest on alati isiklikud ja kirglikud – need on kunstiteosed iseeneses ja nende kompositsioon on puhas nauding igale kirjandusgurmaanile.“
Vestluse salvestus on järele vaadatav:
Enne 2016. aastat kirjutas ja tegutses Eve Pormeister peamiselt saksa keeles, töötades Tartu Ülikooli saksa kirjanduse dotsendina. Tema kogumikus sisalduvad esseed käsitlevad nii Eestis tuntud kui ka vähem tuntud saksakeelsete kirjanike loomingut. Viimastel aastatel on Eve laiemale avalikkusele tutvustanud ka Prima Vista festivali külastavate saksakeelsete autorite loomingut.
Saksakeelsest kirjandusest leiab Eve kogumikust esseid Herman Hesse, Ingeborg Bachmanni, W. G. Sebaldi, Eugen Ruge, Gertrud Leuteneggeri, Valerie Fritschi, Hans Platzgumeri, Daniel Wisseri, Mirko Bonné, Florian Illiesi, Peter Stammi ja Juli Zeh loomingu kohta. Samuti on selles eesti keeles kättesaadavad algselt saksa keeles peetud intervjuud Dominik Mülleri, Getrud Leuteneggeri, Peter Stammi, Hans Platzgueri ja Mirko Bonnéga.
Alates 2016. aastast on Eve veenvalt ja jõuliselt asunud mõtestama ja vahendama ka eesti kaasaegset kirjandust. Tema käsitlused on pühendatud Viivi Luige, Eeva Pargi, Kärt Hellerma, Aare Pilve, Ernst Enno, Kai Aareleiu, Kersti Kreismanni, Jaan Kaplinski ja Thomas Salumetsa, Mathura ja Ain Kaalepi loometegevusele. Pikad ja põhjalikud intervjuud on Eve läbi viinud nii Viivi Luige kui ka Jaak Jõerüüdiga.
Jaak Jõerüüdi kõne raamatu esitlusel: